Mis toimub sel õppeaastal (2020/2021) meie koolis seoses KiVa programmiga?

• KiVa meeskond: Ulvi Peeters, Kersti Leesmaa, Ülle Lahi, Aive Mõistlik ja Anneli Nõmm

• Toimuvad KiVa tiimi koosolekud ja info jagamine õpetajatele.
  • Teavitusminutid 1.klassi lastevanematele lastevanemate koosolekul.
  • Teavitusminutid viiakse läbi kõigis kooliastmetes.
  • Kevadel tuleb taas õpilasküsitlus 1.—9. klassi õpilastele ja KiVa tunde läbi viivatele õpetajatele ning tiimijuhile.

• 1.-9. klassis toimuvad õppeaasta vältel KiVa õppetunnid.

• KiVa tiim on väljas erinevatel kooli ühisüritustel.
  • KiVa päeva läbi viimine.
  • Osalemine KiVa koolitustel, talve-ja suvekoolis.
  • Viime võimalusel kogemusgrupi läbi Saaremaa Ühisgümnaasiumiga
  • Tutvustame KiVa kooli põhimõtteid ka Loksa kooli õpilastele programm "Idee 45" raames.
  • 30.09 koolis KiVa koordinaator Klelia Peterson.
  • 1.-10. veebruar meie koolis KiVa joonistusvõistlus "Sõber on kõige parem sõber Vol 2". Laekus 77 tööd. Parimatele auhinnad.
  • Jätkame KiVa koolina.

KiVa meeskond kooli ühisüritustel:

Tegevused õppeaastal 2019/2020 meie koolis seoses KiVa programmiga

Kiusamise Vastu

Kiusamisvastane programm on välja arendatud Turu Ülikooli poolt 2006.-2009. aastal ja see põhineb aastakümnete pikkusel uurimistööl. Valjala Põhikool alustas 2013. aastal ühena kahekümnest KiVa programmi pilootkoolist.

Kiusamine koolis on ülemaailmne probleem. Praeguseks on teadustöö alusel teada, et kiusamise vähendamiseks on tarvis pidevat süstemaatilist tööd iga lapse, iga klassi ja kogu kooliga. Koolipersonal vajab konkreetseid töövahendeid kiusamise ennetustööks, nagu ka selgeid sekkumisjuhiseid tuvastatud kiusamisjuhtude lahendamiseks.

KiVa programmil on tugev teoreetiline baas. Programmi aluseks on põhimõte, et kiusamise jätkumine või lõppemine sõltub kiusamist vaid kõrvalt vaatavate eakaaslaste käitumisest. Niisiis on kiusamisvastases töös eakaaslaste suhtumise mõjutamine võtmetähtsusega. Sellele KiVa programm keskendubki. KiVa programmi on alati kaasatud terve kool.

KiVa programmil on neli keskset tunnust.

1. 1.      Mitmekülgsed ja praktilised materjalid:

õpetajatele, õpilastele ja lapsevanematele.

1. 2.      Virtuaalne õpikeskkond:

internetikeskkonna kasutamine.

1. 3.      Rühma kõigi liikmete mõjutamine:

Kiusamise vähendamiseks ja ärahoidmiseks rõhutatakse iga õpilase osa rühma heaolus. Kiusamist pealt nägevatele õpilastele antakse vahendid ohvri toetamiseks ja näitamiseks, et nad ei toeta kiusamist.

1. 4.      Terviklik lähenemine:

Programmis on nii üldised kui ka konkreetsed tegevused. KiVa üldised tegevused on suunatud kõigile õpilastele. KiVa õppetunnid on KiVa programmi tuum. Põhieesmärk on kiusamise ärahoidmine. Konkreetsed tegevused on rakendamiseks olukorras, kus kiusamisjuhtum on aset leidnud. Eesmärk on kiusamise lõpetamine.

KiVa programmi ja SA Kiusamisvaba Kool tegemiste kohta saab lähemalt lugeda:

• EU logo
    KiVa krgtase mrgis