KiVa logo weebi

Mis toimub sel õppeaastal (2017/2018) meie koolis seoses KiVa programmiga?

• KiVa meeskond: Kersti Leesmaa, Aive Mõistlik ja Ulvi Peeters.

• Septembris külastas meid KiVa programmi juhtkond.

• SA Kiusamisvaba Kool sõlmis tähtajatu lepingu Valjala Põhikooliga.

• KiVa meeskonna koolitused 4 korda õppeaasta jooksul maakonnas.
  • Lastevanemate üldkoosolekul tutvustatakse taas KiVa programmi.
  • Kevadel tuleb taas õpilasküsitlus 1.—6. klassi õpilastele.

• 2., 3. ja 4. klassis toimuvad õppeaasta vältel KiVa õppetunnid.

• 1. klass alustab KiVa tundidega II trimestril.

• Jaanuaris ja juunis saavad koolide meeskonnad kokku, et kogemusi jagada.

• Jätkame KiVa koolina.

Kiusamise Vastu

Kiusamisvastane programm on välja arendatud Turu Ülikooli poolt 2006.-2009. aastal ja see põhineb aastakümnete pikkusel uurimistööl. Valjala Põhikool alustas 2013. aastal ühena kahekümnest KiVa programmi pilootkoolist.

Kiusamine koolis on ülemaailmne probleem. Praeguseks on teadustöö alusel teada, et kiusamise vähendamiseks on tarvis pidevat süstemaatilist tööd iga lapse, iga klassi ja kogu kooliga. Koolipersonal vajab konkreetseid töövahendeid kiusamise ennetustööks, nagu ka selgeid sekkumisjuhiseid tuvastatud kiusamisjuhtude lahendamiseks.

KiVa programmil on tugev teoreetiline baas. Programmi aluseks on põhimõte, et kiusamise jätkumine või lõppemine sõltub kiusamist vaid kõrvalt vaatavate eakaaslaste käitumisest. Niisiis on kiusamisvastases töös eakaaslaste suhtumise mõjutamine võtmetähtsusega. Sellele KiVa programm keskendubki. KiVa programmi on alati kaasatud terve kool.

KiVa programmil on neli keskset tunnust.

1. 1.      Mitmekülgsed ja praktilised materjalid:

õpetajatele, õpilastele ja lapsevanematele.

1. 2.      Virtuaalne õpikeskkond:

internetikeskkonna kasutamine.

1. 3.      Rühma kõigi liikmete mõjutamine:

Kiusamise vähendamiseks ja ärahoidmiseks rõhutatakse iga õpilase osa rühma heaolus. Kiusamist pealt nägevatele õpilastele antakse vahendid ohvri toetamiseks ja näitamiseks, et nad ei toeta kiusamist.

1. 4.      Terviklik lähenemine:

Programmis on nii üldised kui ka konkreetsed tegevused. KiVa üldised tegevused on suunatud kõigile õpilastele. KiVa õppetunnid on KiVa programmi tuum. Põhieesmärk on kiusamise ärahoidmine. Konkreetsed tegevused on rakendamiseks olukorras, kus kiusamisjuhtum on aset leidnud. Eesmärk on kiusamise lõpetamine.

KiVa logo 200

• Jouluvanavoistlused 2017