Eesti suurim viktoriin: korraga pani end proovile 2500 koolinoort

Ettevõtlusnädala raames peeti 10. oktoobril maha Eesti suurim majandus- ja ettevõtlusteemaline e-viktoriin, millest võttis korraga osa ligi 2500 koolinoort kokku 113st koolist üle Eesti. Valjala Põhikoolist osales e-viktoriinis kokku 9 õpilast, kellest Laura Korb, Liina Lember, Mathias Tänav ja Paul Oskar Kuris jõudsid oma tulemuste poolest esimese 516 parema hulka.

Alljärgnevalt avaldame täismahus Sihtasutuse Junior Achievement Eesti 11. oktoobri pressiteate.

Eile algas JA Eesti ja EBS Gümnaasiumi korraldusel Eesti üks suurimaid võistlusi - Creatlon ehk üle-eestiline ettevõtlusteemaline meeskonnamäng, mis kestab oktoobrist märtsini ning mille jooksul tuleb 7.-9. klassi noortel näidata nii oma loovust, ettevõtlusteadmisi kui ka meeskonnas mängimise võimeid. Võistluse esimeseks etapis oli eile toimunud e-viktoriin.

„Möödunud aastal oli e-viktoriini osalejaid veel 1650 ja nüüd juba tervelt 2500. Meil on väga hea meel, et ettevõtluse teemad nii paljusid noori innustavad,“ lausus JA Eesti direktor Kersti Loor. “Viktoriini eesmärk on küsimustega näidata, et majandus ja ettevõtlus ei ole mingi kuiv ja igav asi, vaid see ümbritseb ja mõjutab meid pidevalt. Näiteks uurisime, kas noored teadsid Thomas Cook’i pankroti kohta või oskasid nimetada Eesti iduettevõtteid.“

Loor lisas, et seekord maksimumtulemust ei saadud ning parima tulemuse saavutas Kohila gümnaasiumi 9. klassi noormees 27,5 punktiga 30st. Kolmekümne parima hulgas oli õpilasi 18 koolist üle Eesti.

Viktoriin uuriti näiteks, mis on kahe-eurose laulupeomündi teisel küljel, mis aastal asutati Microsoft, kellele kuulub tsitaat „Selles maailmas ei ole midagi kindlat, väljaarvatud surm ja maksud“ jne. Lisaks olid viktoriinis ka mõned ülesanded, kus tuli leida õige vastus maksude teemalistele küsimustele. Need osutusid ka keerukaimateks.

„Tulumaksu arvutamine ja prognoosimine aasta lõikes on ka paljudele tööinimestele peavalu, seda enam noortele. Tegelikult oleks ka igal täiskasvanul kasulik katsetada, mitmele küsimusele nemad vastust teaksid,“ märkis Loor.

Creatloni võistlus koosneb kokku kolmest etapist: individuaalsest netiviktoriinist, kuu aja jooksul lahendatavast neljast komplekssest ülesandest, mis tuleb lahendada meeskondadena ning loovuse ülesandest, mille täpne sisu avaldatakse alles jaanuaris.

Loor selgitas, et võistluse jooksul saavad õpilased mänguliste ülesannete kaudu muuhulgas esmase ülevaate näiteks eelarve koostamisest, reklaamindusest ja väikeettevõtja igapäevastest otsustest. Lisaks õpivad osalejad mängu jooksul palju oma kodukoha ettevõtlusest ning peavad end loovalt proovile panema. Ülesanded on seotud ka teiste koolis õpetatavate ainetega, nagu emakeel (intervjuu tegemine, uudise kirjutamine jms) ja matemaatika (uuringumeetodid).

Kolmele parimale meeskonnale on EBS-i gümnaasiumilt auhinnaks lennureis ja ärimehele vääriline päev ühel Eesti saarel.