Vanema kooliastme õppereis Tartusse

22.- 23. septembril käisid kooli 7. - 9. klassi õpilased Valjala Põhikooli ettevõtlikkuse edendamise programmi „Ettevõtlikkus sinus eneses ja sinu ümber” raames Tartus õppereisil.

Esimese päeva kõige olulisemaks sündmuseks oli Tartu Ettevõtlusküla külastus. Sealsete mängujuhtide juhendamisel mängiti õppemängu „Ettevõtlik kodanik”, mille käigus õpiti nägema ja looma seoseid kodanike, majanduse ja ühiskonnna toimimise vahel. Sama päeva õhtul jõuti käia ka Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis ning vaadata ringi Tartu kesklinnas. Ööbimiseks olid broneeritud toad Tartu Kutsehariduskeskuse hotellis, mis andis noortele kogemuse majutusettevõtte toimimise kohta.

Järgmisel päeval tutvuti Tartu Aparaaditehase ning osaühingu Foxway tööga.

Aparaaditehas on Tartus, Riia ja Kastani tänavate nurgal seisev vana tehasekompleks, kus nõukogude ajal valmistati külmutusseadmeid, salajasi allveelaevaosasid ja jälgede segamiseks ka mittetöötavaid vihmavarje ning tõmbelukke. Tänaseks päevaks on Aparaaditehasest ja seda ümbritsevast kvartalist saanud üks Tartu kiiremini arenevaid piirkondi. See universaalne kultuuritehas ühendab endas loomingulised ettevõtjad, kunstnike stuudiod, disainerite ateljeed, kaubanduse ja meelelahutuse. Siin on kolm restorani, kaks kohvikut, siin tegutseb pika ajalooga Müürilille täika ja veel pikema ajalooga Trükimuuseum ning koha on leidnud paljud põnevad väikepoed.

Rahvusvaheline tööstusettevõte Foxway tegutseb elektroonikaseadmete taaskasutuse täisteenuse pakkumisega, mille käigus sisseostetud seadmed testitakse ja suunatakse uuele ringile. Ettevõte on suurepärane näide sellest, kuidas ringmajandusel põhinev roheline ärimudel saab olla samas tulus ja tohutu kasvupotentsiaaliga. IT- ja majandusminister Andres Sutti sõnul on Eesti ettevõtte „vaid loetud aastatega kasvatanud oma käibe 100 miljoni euroni, loonud Tartusse üle 400 kõrge lisandväärtusega töökohta ning vähendanud sealjuures oma igapäevategevusega tuhandetes tonnides meie CO2 jalajälge. See annab aimu, milline kasvupotentsiaal peitub rohe-, digi- ja innovatsioonipöördes ning riik kindlasti teeb omaltpoolt kõik, et Foxway sarnaseid edulugusid tekiks Eestisse veelgi.“

Noorte sõnul õppisid nad õppereisil, et:

• „Ettevõtlus nõuab palju tööd ja vaeva”
  • „Ettevõtted võivad väga lihtsatel põhjustel ebaõnnestuda.”
  • „Meeskonnatöö on väga tähtis.”
  • „Alati, kui mingi ettevõte luuakse, põrutakse ka vahel, aga tuleb lihtsalt edasi üritada!”
  • „Ettevõtja peab kõigeks valmis olema.”
  • „Sain aru, kui raske on tegelikult äri juhtida.”
  • „Õppisin, kuidas olla ettevõtlikum ning kuidas oma ideid ja pakkumisi nii öelda maha müüa.”
  • „Selleks, et ettevõttel läheks hästi, tuleb vahel kõik oma raha sellele kulutada, et ettevõte kasvaks.”
  • „Vahel ei jää muud üle, tuleb minna kohtusse!”
  • „Kõik ettevõtted ei ole edukad ning võib minna aastaid, enne kui saavutavad edu.”
  • „Töötajate vahel võisid alati olla head suhted.”
  • „Inimestega tuleb rääkida rahulikult ja ei tohi asjadega kiirustada. Tuleb olla kannatlik ja teistega arvestada.”
  • „Kasutatud ja katkiseid telefone saab teha korda ja täiesti uueks.”
  • „Foxway`s töötades peab olema väga tähelepanelik ja on vaja osata väga hästi matemaatikat.”

Kõige olulisem oli aga see, et noored jäid õppereisiga väga rahule ning avaldasid soovi saada veel osa sarnastest reisidest.

Õppereis sai teoks koostöös Saare Arenduskeskusega ning Euroopa Liidu Sotsiaalfondi struktuurivahendite toel.