SAAREMAA VALSS

Enamus eestlasi teab Saaremaa valssi, mille omal ajal laulis kuulsaks Georg Ots. Enamasti teatakse ka, et Saaremaa valsi sõnad on kirjutanud Debora Vaarandi, viisi autoriks on Raimond Valgre.

Vähesed teavad aga, et selle laulu sõnad pärinevad Debora Vaarandi pikemast luuleteosest Talgud Lööne soos. Veelgi vähesemad teavad, et Lööne soo, kus nimetatud talgud toimusid, asub Valjala vallas.

9. juunil 1946.aastal võttis esimestest nn. sotsialistlikest talgutest osa ligi 800 noort, kes tulid kokku üle kogu Saaremaa.


9. juuni 1946 Lööne soos.

 

Noorrahvas täna igast saare sopist
Valjala sohu, Lööne poole teel.
Neid tuleb Leisist, Muhust, Sõrve säärest
ning Pöide nisukuningate maalt.
Mustjala pngalt, Tagalahe äärest
ja hoopis pärapõhjast Pärsamaalt.


Päikeses labidaterasid vilgub,
higi põskedelt pärlina tilgub,
tuules lendavad vallatud salgud-
nüüd talgud meil, hõissa, talgud!

Raiuti võsa, kaevati kraave, künti puhastatud sood.

Kraavikaevajad ja võsakoristajad lõpetasid oma töö ja traktor hakkas kohe kündma. Soost sai põllumaa.

 

Kell kaks päeval algas pidulik osa - miiting, kus kõneles EK(b)P Keskkomitee sekretär Nikolai Karotamm, kes hindas kõrgelt saarlaste üritust ja lootis, et teised maakonnad järgivad Lööne talguliste eeskuju. Tehti teatavaks töövõistluse võitjad. Peale miitingut esinesid laulukoorid, toimus köievedu, esinesid Kuressaare teatri näitlejad. Lõpuks toimus pidu, kus tantsuks mängis orkester ja külapillimehed.

 


Oh, keeruta, lennuta linalakkneidu,
kel silmist nii kelmikaid sädemeid lööb!

Esimene tantsupaar talgupeol olid Asta Mets ja Heino Villsaar. Asta Mets oli heleblond kaunis ja särtsakas tüdruk. Teda peetaksegi Saaremaa valsi linalakkneiuks.

Asta Mets

9. juuni 1946 Lööne soos.