Mis toimub sel õppeaastal (2022/2023) meie koolis seoses KiVa programmiga?
KiVa meeskond kooli ühisüritustel:
Kiva veebiaktuse ühisvaatamine
Kiusamise Vastu
Kiusamisvastane programm on välja arendatud Turu Ülikooli poolt 2006.-2009. aastal ja see põhineb aastakümnete pikkusel uurimistööl. Valjala Põhikool alustas 2013. aastal ühena kahekümnest KiVa programmi pilootkoolist.
Kiusamine koolis on ülemaailmne probleem. Praeguseks on teadustöö alusel teada, et kiusamise vähendamiseks on tarvis pidevat süstemaatilist tööd iga lapse, iga klassi ja kogu kooliga. Koolipersonal vajab konkreetseid töövahendeid kiusamise ennetustööks, nagu ka selgeid sekkumisjuhiseid tuvastatud kiusamisjuhtude lahendamiseks.
KiVa programmil on tugev teoreetiline baas. Programmi aluseks on põhimõte, et kiusamise jätkumine või lõppemine sõltub kiusamist vaid kõrvalt vaatavate eakaaslaste käitumisest. Niisiis on kiusamisvastases töös eakaaslaste suhtumise mõjutamine võtmetähtsusega. Sellele KiVa programm keskendubki. KiVa programmi on alati kaasatud terve kool.
KiVa programmil on neli keskset tunnust.
õpetajatele, õpilastele ja lapsevanematele.
internetikeskkonna kasutamine.
Kiusamise vähendamiseks ja ärahoidmiseks rõhutatakse iga õpilase osa rühma heaolus. Kiusamist pealt nägevatele õpilastele antakse vahendid ohvri toetamiseks ja näitamiseks, et nad ei toeta kiusamist.
Programmis on nii üldised kui ka konkreetsed tegevused. KiVa üldised tegevused on suunatud kõigile õpilastele. KiVa õppetunnid on KiVa programmi tuum. Põhieesmärk on kiusamise ärahoidmine. Konkreetsed tegevused on rakendamiseks olukorras, kus kiusamisjuhtum on aset leidnud. Eesmärk on kiusamise lõpetamine.
KiVa programmi ja SA Kiusamisvaba Kool tegemiste kohta saab lähemalt lugeda: