6.klassi Eesti 100 mõtted

TAGASI

Minu kodukoht Valjala

Mina elan Valjala alevikus. Valjala on koht, kus on palju ilusaid paiku. Siin asuvad kirik, kool ja üks oja, mida kutsutakse petikraaviks. Ühel suvel käis minu sõber seal isegi ujumas. Mina olen sinna mitu korda sisse kukkunud.

Valjala on ka lasteaed, kus mängitakse igasuguseid mänge. Varem asus lasteaias ka raamatukogu, kus me tavaliselt filme vaatamas käisime Nüüd on raamatukogu vanas vallamajas.

Lasteaia kõrval on rulapark, mis ei ole küll kõige paremas korras, aga mina ja minu sõbrad sõidame seal oma tõukeratastega. Seal käivad isegi täiskasvanud rulaga sõitmas. Üks täiskasvanu tahtis minu tõukeratast proovida. Mina andsin ja pärast ütles ta, et rulaga on parem sõita.

Rulapargi kõrval on koolimaja, kus on ka võimla, jõusaal, saun ja staadion. Staadionil saab ka igasuguseid mänge mängida. Tavaliselt mängime seal jalgpalli. Kui Valjala kooli vilistalased tulid ka mängima, saime isegi üle väljaku mängida.

Valjala rahvamajas toimub väga palju üritusi. Seal tegutseb ka noortekeskus, kus me tavaliselt käime.

Mull meeldib Valjalas. Siin on hea elada.

Marten Nuut

Minu koduküla

Mina elan Jööri külas. See asub Valjalast viie kilomeetri kaugusel Kuressaare-Kuivastu maantee ääres. Jööri küla on pikliku kujuga, sest koosneb mitmest vanast külast. Need olid Jööri, Metsa, Viira ja Aruste küla. Samal ajal oli siin ka kolm mõisat: Jööri, Rääpsu ja Aruste.

Tol ajal elas külas keskmiselt 150 inimest. 20. sajandi keskel oli külas umbes 50 talu, sajandi lõpuks aga juba poole vähem. Praegu on Jööris 22 majapidamist. Neist 12-s elatakse aastaringselt, 10 maja on kasutusel suvekodudena. Praegu elab külas 28 inimest.

Jööri külal on park, mis asub küla põhjapoolses osas. Pargis alustatakse küla­kokku­tulekuid. Seal istutatakse puu. Sellele järgnev pidu toimub Jööri küla­muuseumis, mis asub küla teises otsas. Muuseumi juures on meil palju üritusi. Siin toimub Jööri Folk, valla laulupäev, „Kandled öös“, teatrietendusi ja teisi üritusi. Igal kevadel koristame koos küla.

Meil on väga sõbralik ja üksmeelne küla. Siin on tore elada.

Kristiina Kindel

Toredaid paiku Eestimaal

Eestimaal  on palju ilusaid paiku, mõnes neist olen ka mina käinud. Ma olen käinud Toilas. Mulle meeldis see koht väga, kuna seal oli palju vaadata. Kõige kaunim koht on seal pankrannik. Kui 130 trepiastmest alla minna, siis võtab ikka põlvist nõrgaks. Seal olid ka ilus loss, golfiväljakud ja park.

Mulle meeldis väga ka Kuremäe kloostris, kus et tohi valjusti rääkida ega karjuda. Kloostri kõrval olid väga ilusad aiad ja pargid, samuti pühaveekaev, kust sai seda vette juua.

Olen käinud ka Pokumaal, mis asub Võru- ja põlvamaa piiril Urvaste vallas. Seal on väga palju asju mida vaadata, ja saab ka ise pokusid valmistada.

Olen käinud ka Võrus. Seal on suvel hästi soe ja saab Tamula järves ujuda. Linna ääres oli sild, mille küljes oli palju lukke.

Mulle meeldisid need kohad väga ja soovitan ka teistel sinna minna.

Roomet Kaljuste