Kas Eestis on hea elada?

Kas Eestis on hea elada? Igal riigil on omad plussid ja miinused, pole olemas riiki, kus absoluutselt kõik on parimas korras, ja pole ka riiki, kus kõik on halvasti. Eestil on ka omad plussid ja miinused.

Alustan positiivsete asjadega. Esiteks meeldib mulle see, et Eesti on väikeriik. Tänu sellele ei ole Eestis väga palju erinevaid rahvusi. Eestis on vaid kaks peamist rahvust: eestlased ja venelased. Ameerika Ühendriikides on näiteks linnad jagatud osadeks, kus elavad erinevad kultuurid, sest sisseränne on suur ja tänu sellele on Ameerikas palju erinevaid kultuure. Mulle see ei meeldiks, sest palju erinevaid kultuure tähendaks ka konflikte nende vahel.

Teine suur boonus Eestis elamisel on see, et siin on väga rahulik. Eesti asub geograafiliselt looduskatastroofidevabas piirkonnas. Pole ohtu, et Eestit võib tabada maavärin, hiidlaine või tornaado. Kuritegude arv Eestis on ka väiksem kui paljudes suurriikides. Näiteks Ameerikas on palju rohkem tapmisi kui Eestis. Koolis olles ja tänaval jalutades ei pea Eestis muretsema, et keegi relvaga ründab.

Eespool mainisin, et väikeriik olla on hea. Tegelikult on sellel ka omad miinused. Esimene miinus on see, et Eesti sõltub väga palju teistest riikidest. Kui Venemaa otsustaks kõik sidemed Eestiga lõpetada, jääks Eesti abituks, Venemaad aga ei mõjutaks see kuidagi. Venemaa on nii suur riik, et tema pinnal leidub praktiliselt kõike: metsa, naftat ja teisi maavarasid jne.

Teine suur probleem on see, et Eesti elanikkond hakkab vananema. Hea haridusega noored rändavad Eestist välja teistesse riikidesse, kus on paraku parem palk ja väiksemad maksud kui Eestis. Vanade inimeste osakaal aina tõuseb. See  on Eestile halb, sest vanad inimesed ei tee enam tööd, aga riik peab nende eest ikkagi hoolitsema. Selleks kogutakse töötavatelt inimestelt makse, et rahastada haiglaid ja maksta vanadele inimestele pensione. Väljaränne sunnib Eestit oma makse ja pensioniiga tõstma. Pikemas perspektiivis lõpeb see Eesti jaoks halvasti.

Kokkuvõtteks leian, et Eestis on hea elada ning ma kavatsen elu lõpuni siia elama jääda, hoolimata kõigest negatiivsest. Teised inimesed võiksid ka lõpetada Eestis ainult negatiivse nägemise ja mõtelda rohkem positiivsele. Tuleb tänulik olla selle eest, mis meil on, mitte viriseda selle kallal, mida ei ole. Siis, kui mingi probleem on, tuleb leida lahendus, mitte seda vältida riigist välja rännates.

Leo Kuris