Kas Eestis on hea elada?

Igas riigis on inimesi, kellele meeldib seal elada, kes väärtustavad oma riigi loodust, ajalugu, kultuuri ja korraldust. Samas leidub igas riigis ka neid, kes oma kodumaaga rahul ei ole, neid, kes eelistavad erinevatel põhjustel sealt lahkuda. Igas riigis elamisel on oma plussid ja miinused. Kas Eestis on hea elada?

Eestis elamise plussiks on emakeelne õpe algharidusest kõrghariduseni. Siin saab iga eestlane omandada teadmisi oma emakeeles. Paljudes teistes riikides seda võimalust ei ole, näiteks peab sealsetes ülikoolides õppima hoopis mõnes levinumas keeles, näiteks inglise keeles. Hea on ka see, et Eestis on haridus tasuta.

Eestis on hea elada ka seetõttu, et Eesti on parlamentaarne vabariik. Tänu sellele saavad tähtsamates riigiasjades kaasa rääkida ka lihtkodanikud. Nii on suurem võimalus, et inimesed on valitsemisega rahul. Plussiks on ka see, et Eestis ei ole ainuvalitsejat, nagu näiteks Põhja-Koreas. Inimesed saavad vabalt reisida ja riigist lahkuda, elada vabalt.

Eestis on neli aastaaega, mis teevad elu mitmekesisemaks. Igal aastaajal on oma võimalused. Näiteks talvel saab suusatada ja uisutada, suvel aga ujuda ja päevitada. Mina ei kujutaks ettegi, et meil oleks kogu aeg ühtviisi soe või külm.

Eestis on ilus ja mitmekesine loodus. Siin on palju metsi ning teisi looduslikke ökosüsteeme, kus leidub rohkelt erinevaid looma- ja taimeliike. Hea on ka see, et enamik siinsetest looma- ja taimeliikidest on ohutud. Tänu sellele saavad inimesed rahulikult loodust nautida.

Eestis elamise plussiks on ka see, et siin ei esine suuri looduskatastroofe: maavärinaid, vulkaanipurskeid, üleujutusi või metsapõlenguid. Tänu sellele saavad inimesed rahulikult elada ega pea muretsema, et järsku võib nende maja kokku variseda või elu lõppeda.

Eestis elamise miinuseks on see, et siin on võrreldes mõne teise riigiga väiksemad palgad ja suuremad maksud. Just sel põhjusel lähevad paljud eestlased elama hoopis Soome või Norrasse, kus on lisaks suurematele palkadele ka suuremad toetused.

Vaatamata väikestele palkadele, on Eestis hea elada, sest siin on head võimalused enda harimiseks ja õppimiseks. Siin on mitmekesine loodus ning ei esine looduskatastroofe. Kodanikud saavad kaasa rääkida riigi juhtimises ning ei pea kartma oma valitsejat.

Tuuli Vassar